Přírodní zahrada - prostor lásky

O MNĚ

Radka Votavová

Když jsem objevila přírodní zahrady, pochopila jsem, že je to fyzický projev mého vnitřního světa ve všech souvislostech s návazností na okolní přírodu a celou planetu. Znáte ten pocit, kdy pro vás přestane existovat prostor a čas a vy se stanete součástí všeho kolem vás? Je to, jako když vám z prstů pokračují šlahouny, které se spojí s trávou, s listím stromů okolo a vaše vlasy se propletou s větrem a zplna nasávají slunce nebo déšť. Vaše srdce se může rozskočit radostí a máte pocit, že se vám do něj vejde celý svět. Od malinka jsem byla nejšťastnější venku, na louce, na kraji lesa, ve skalách, v lese a nejraději u potoka. Nemohla jsem se vynadívat na dokonalost světa vody, rostlin, ptáků, všeho živého kolem sebe v dokonalé kráse a harmonii a chtěla jsem všemu rozumět. Cítila jsem, jak jsme neoddělitelnou součástí té nádhery a divočiny a jak to chci chránit.

Dokud žili mí prarodiče a prateta, zásobily mou rodinu vším domácím. Jablka, třešně, jahody, švestky, brambory, mrkev, petrželka, bylinky na nemoci, květiny do vázy, rybíz na šťávu, maliny na tu úžasnou malinovku, voňavá vajíčka, občas králíka na svíčkovou nebo se zelím nebo výslužku ze zabijačky a mléko od sousedky. Už dávno odešli a s nimi i můj chutný blahobyt. Začala jsem jako všichni ostatní nakupovat ovoce a zeleninu v obchodech, ale nevonělo mi to a ani nechutnalo.

BĚŽNÁ ZAHRADA

Radka Votavová

Já si vždy myslela, že si rodinné domy stavíme proto, abychom měli zahradu a tím příjemné bydlení. Že je za tím touha mít ten kousek přírody hned za oknem. Mít možnost vnímat roční období, rýpat se v hlíně, dělat dříví, něco pěstovat nebo chovat. Ale když se rozhlédnu kolem sebe, dochází mi, že o takovou zahradu tu nejde. Mrkněte přes ploty zahrad kolem vás. Podél plotu vysázené konifery zasypané kůrou až po anglický trávník. Zbytek je vydlážděný betonovou dlažbou. Především bezúdržbové. A pak lítáme se sekačkou, s hadicemi, s postřiky, s hnojivy, s nůžkami a láteříme, co nám ta zahrada zabere času a co to stojí peněz! A ten soused – zase vrčí se sekačkou! Dokonce si z té pakárny umíme udělat hobby.

Proč tak rádi chodíme k lesu podél mezí? Je tam harmonie, ticho i divokost - naše přirozenost.

PERMAKULTURNÍ ZAHRADA

Při navrhování a realizování zahrad jsem cítila, jak mě klienti tlačí do tůjí, kůry a nechtějí k domu žádné ovocné stromy a keře, protože by to museli zavářet a padá z toho listí. Naštěstí jsem potkala Jaroslava Svobodu, jeho kurzy a přenádhernou knížku EKOZAHRADY. Jupíí!! To je ono!! On existuje odborný název pro mé džungloidní zahrady!
Ekozahrady, v širším slova smyslu permakulturní zahrady jsou zahrady plné barev, vůní, tvarů a vše prorostlé v nádhernou džungli, kde žádná rostlinka není plevelem, ale přínosem, protože je vše jedlé, léčivé či jinak nám, rostlinám a dalším obyvatelům zahrady užitečné.

Motto: „Co dnes ještě vymyslet, abych to nemusel dělat?“ Masanobu Fukuoka

Principy permakulturního designu (podle Permakultury Davida Holmgrena)

Pozoruj a jednej (Krása je v očích pozorovatele)
Zachycuj a uchovávej energii (Kuj železo, dokud je žhavé)
Získávej výnos (S prázdným žaludkem se špatně pracuje)
Usměrňuj sebe sama a přijímej zpětnou vazbu (Hříchy otců se projevují na dětech do sedmé generace)
Využívej obnovitelných zdrojů a služeb a važ si jich (Příroda sama ví, co dělá)
Nevytvářej odpad (Kdo šetří má za tři. Jedna včasná záplata ušetří devět dalších)
Navrhuj od vzorů k detailům (Pro stromy nevidět les)
Dej přednost začleňování před oddělováním (Více rukou, méně práce)
Využívej malých a pomalých řešení (Čím jsou větší, tím tvrději dopadají. Pomalí a vytrvalí vyhrávají)
Využívej rozmanitosti a važ si jí (Neukládej všechna vejce do jednoho košíku)
Využívej krajů a važ si okrajových systémů (Nemysli si, že jsi na správné cestě jen proto, že je dobře vyšlapaná)
Využívej změnu tvořivě a tvořivě na ni reaguj (Vize není o tom, jaké jsou věci nyní, ale jaké budou)

JAK PRACUJI

Radka Votavová

Na společných schůzkách si podrobně povíme o vaší vysněné zahradě, o všem, co od ní očekáváte, jak se v ní chcete cítit, co v ní chcete dělat. Na základě podkladů (mapy, zaměření, fotografie) zpracuji studii, ve které vám představím 2 - 3 varianty možného řešení. Výsledkem naší společné práce bude detailně zpracovaný projekt, obsahující koncept zahrady, vytyčovací a osazovací plán a soupis rostlin (názvy, počty, ceny, místo nákupu). V případě realizace zahrady získáte rozpočet s termíny a postupem prací. Možná je i částečná spolupráce a to na těch částech, do kterých se vám nechce.

Získáte prostor, kde můžete odpočívat, získat chutné a zdravé jídlo v bio kvalitě a jako bonus budete mít pod okny čajovnu a lékárnu. Krásné a užitečné se spojí v jedno. Zhmotníte si svůj vnitřní svět, získáte zahradu s hlubokým respektem k přírodě i k sobě samým.

S láskou

Radka Votavová

DUŠE - DOMOV - ZAHRADA