Projekty

Zahrada v anglickém stylu

Pro mladou rodinu z Lanškrouna jsem navrhla zahradu ladící s konceptem domu. Paní domu je kytičková, moc se na realizaci této zahrady těším!!

ZAHRÁDKA NA VÁPENCE

Bez zahrádky by bylo na ranči smutno. Mezi sruby našli vhodné místo pro klasickou babiččinu zahrádku plnou koření a chutného ovoce a zeleniny a od nápadu nebylo daleko k jeho realizaci (viz.realizace).

ZAHRADA PRO VÍLU

V rámci výcviku designéra zahrad jsem zpracovávala návrh části velkého pozemku pro budoucí permakulturní centrum. Jeho část bude majitelka Zuzka využívat pro své semináře duchovního růstu. Tato část zahrady má být tajemná a krásná zároveň, skrytá pohledům z venčí, plná květin a jedlých rostlin v permakulturním duchu.

VENKOVSKÁ ZAHRADA

Na malé vísce v rovinatém kraji si starší manželé pořídili chalupu, ke které náležela malá zahrádka. Byla na ní pouze studna a jabloň. Zahrádka potřebovala nutně zabydlet a zútulnit.

STUDIE ZAHRADY U SRUBU

Mladí manželé si na okraji podhorského města postavili srub. Mají dvě malé děti a dostatečně velký pozemek kolem domu chtějí využívat jak pro rekreaci, tak pro pěstování zeleniny a ovoce pro vlastní spotřebu. Zahradu si chtějí osázet a tvořit vlastními silami, jen záhon ve tvaru S jsme rozpracovali detailně a také realizovali.

PERMAKULTURNÍ CENTRUM

V rámci výcviku designéra jsem zpracovávala pozemek o rozloze 1,4 ha. Zadání bylo obsáhlé a výsledkem je projekt zahrnující všechny prvky permakulturního designu. V projektu jsou detailně zpracovány jednotlivé části pozemku, doplněné obsáhlou průvodní zprávou. Projekt nabízí např. revitalizaci starých jímek pro sila nebo bývalého chlívku pro chovného vepře.

GUILDY

Co je to guild? To je společenstvo rostlin. V zahradě volíme takové stromy a keře, které se vzájemně doplňují a mají podobné požadavky na stanoviště, světelné a teplotní podmínky. Například na mezi můžeme vidět divokou třešeň, jak pod ní roste hloh a růže šípková a celé to doplňují trvalky např. kopřiva nebo třezalka, různé traviny, na jaře tam vykvétá petrklíč, zběhovec či orsej. Záleží na podmínkách. Ale vždy je půda kolem stromu zarostlá a nikdo nechodí nic okopávat nebo zalévat.